Објавувањето на селфи фотографии не е секогаш само забава: Може да доведе и до психолошки проблеми

Objavuvanjeto-na-selfi-fotografii-ne-e-sekogash-samo-zabava-Moze-da-dovede-i-do-psiholoshki-problemi.gif

Објавувањето на селфи фотографии не е секогаш само забава: Може да доведе и до психолошки проблеми

Луѓето кои често објавуваат т.н. селфи фотографии, ги обележуваат местата каде што се и редовно се пријавуваат на своите следбеници на социјалните мрежи, најчесто тоа го прават за да привлечат внимание или од досада. Сепак, дури и ова не мора да биде толку безопасно, а зависноста од социјалните мрежи може да се претвори во вистинско ментално нарушување.

– Ако се користат ретко, социјалните мрежи можат да бидат одличен начин да се поврзете со другите или да ја изразите својата личност – особено со младите. Сепак, прекумерната употреба на Интернет може да има трагични последици – вели д-р Кери Лагер, детски психолог.

Научниците од Харвард открија дека изложувањето и откривањето на приватни податоци и фотографии предизвикува зголемено лачење на допамин, хормон поврзан со однесување од зависност.

Тие сметаат дека социјалните мрежи се само катализатор за се почестата појава на „неконтролирано однесување“ кај младите, кои немаат вистински примери и растат во време на голема зависност од технологијата.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail