Од цртеж до улица: Погледнете како настанува електричниот автомобил на Volkswagen

gCEE3-18873515295d95c63211112482909943-v4-big.jpg

Првиот модел на Volkswagen кој е конструиран исклучиво како возило на електричен погон се изработува во фабрика во Цвикау во Германија.

VW на неодамна завршениот Саем за автомобили во Франкфурт одржал светска премиера на компактниот електричен модел ID.3, како прв во низата на своите возила на струја.

Овој автомобил, кој според зборовите на луѓето од германската компанија има за Volkswagen исто значење како легендарната “Буба” или Голф, развиван е неколку години, а за да може да влезе во сериско производство било потребно да се прилагоди погонот на Цвикау каде се изработува.

Погледнете како изгледале некои фази во развојот на VW ID.3; но и како се склопува овој иновативен автомобил:

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail