Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

germanija-1.jpg

Во источна Европа иселување има четврт век, а тоа во последно време се случува и во Украина.

Како што наведува Блумберг, Украина сега е генератор од каде работници заминуваат во европските држави за подобар живот.

Во 2015 година од земјата си заминале 7% од работоспособните луѓе.

Се очекува одливот да расте затоа што лани ЕУ ги укина визите за Украина.

Според Меѓународната организација за миграција, 12% од Украинците велат дека нашле или ќе бараат работа во странство.

Според Обединети нации, до 2050 година Украина ќе има 36,4 милиони луѓе, иако сега има 44,2 милиони луѓе. Освен во Германија, се селат и во Полска каде сега има 1.5 милиони украински работници.

Во Украина просечната плата е 265 долари, а во Полска е 1.046 долари.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail