Од сега ќе може да откриете кој го следи секој ваш чекор на Фејсбук

fejsbuk.jpg

Фејсбук со својата нова опција „Stories“ на корисниците им овозможи да дознаат кој го следи секој нивни чекор на оваа социјална мрежа.

Имено, опцијата „Stories“ која стигна и на Фејсбук апликациите, им овозможува на корисниците да видат кој од нивните пријатели погледнале што тие пријавиле.

Споменатата опција е преземена од „Snapchat“, а Фејсбук на почеток ја интегрира на „Instagram“, „Messenger“ и „WhatsApp“, а потоа во главната апликација.

На сите споменати платформи таа функционира исто. Корисниците објавуваат фотографии и снимки кои нивните пријатели можат да ги погледнат, а кои ќе исчезнат во период од 24 часа. Исто така, во секој момент е возможно да се види бројот на пријатели кои ја погледнале вашата приказна, како и нивните имиња.

Сето тоа не би било чудно, ако Фејсбук не истакнеше дека нема да им овозможи на корисниците да дознаат кој ги погледнат нивните профили, а опцијата „Story“ сега е совршена алатка за следење на луѓето.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail