Од Србија заминале скоро 14000 работници во една година

gradeznici.jpg

10.580 луѓе од Србија во 2016 година заминале во странство поради работа, а лани 13.916 работници го направиле истото.

Работодавецот не смее да го прати работникот во странство ако тој во фирмата е помалку од 3 месеци.

Тој на работникот мора да му обезбеди транспорт за одење и враќање, осигурување, безбедност при работа и плата.

Во Војводина порасна бројот на фиктивни фирми кои праќаат работници во странство, најчесто во Словачка.

Во Србија веќе нема добри градежни работници, и ако има ги плаќаат по 1000 евра.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail