Од учебниците во Турција ќе отпадне изучување на Дарвинoвата теорија

evolucija-2.jpg

Од учебниците по биологија во Турција ќе отпадне изучување на теоријата на Дарвин. Според мислењето на турските чиновници контроверзната теорија на Чарлс Дарвин е премногу комплексен за разбирање од ученици , затоа е решено таа да отпадне од програмата за 9 одделение.

Одлуката на турската влада предизвика бура на социјалните мрежи, пишува ВВС.

Во средата за време на дискусиите во Комисијата за наставните програми кон Министерството за образование претседателот Аласлан Дурмуш најави дека од следната година од учебниците по биологија за 9 класа ќе биде исклучена дел од теоријата на еволуцијата на Чарлс Дарвин. Токму тој коментира дека ученици се премногу млади за да ги разберат спорните моменти . Според него изучување на овие спорни предмети може да биде и по завршувањето на средното училиште на стадиум диплома.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган веќе го одобри предлогот за промена на наставните програми, појасни и Ферати Ајдоган, претседател на синдикатот на наставниците, кој обединува повеќе од 100 илјади професори во Турција.
Дебатите за теоријата за еволуцијата во наставните програми почнаа во почетокот на годината, кога беше објавен проектот за наставен план за основните и повисоките класи. Меѓу другите промени кои беа предложени, беше и намалувањето на часовите за изучување на биографијата на основачот на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк.

Предлозите за измени беа иницирани од конзервативниот синдикат на учителите , близок до владата. Според властите сите промени биле претходеле од јавни дискусии и консултации.

Опозиција смета дека Ердоган и владејачката партија се обидуваат да ги изменат и приклонат основи на земјата и Турција постепено да ја направат уште исламска и конзервативна. Неколкупати и самиот Ердоган изјавувал дека негова цел е да образува побожна генерација, а вицепремиерот Нума Куртулмуш дури определи и теоријата за еволуцијата како архаични.

Не само биологијата, но и сите други науки, треба да му се предаваат со религиозниот контекст, објаснува Ајдоган, според кого новата наставна програма нема да се одрази негативно на ученици.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail