Одбележан шестиот роденден на ФИНКИ

no1_4047_0.jpg

На 30-ти март, Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство – Скопје (ФИНКИ) го  одбележа својот шести роденден. На свеченоста  им беа врачени награди на најдобрите студенти со средна оценка над 9,5. Исто така, беа доделени и дипломи на сите завршени и магистрирани студенти од 2016-та година.

На настанот присуствуваше Министерот за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска.  Генерален спонзор на наградите за најдобрите студенти беше компанијата Мусала Софт, а настанот го поддржа и компанијата Allocate.

 

no1_3982.jpg

 

Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) е формиран во 2011 година, во рамките на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ). ФИНКИ како дел од УКИМ е најголем и најпрестижен ваков факултет во Македонија, а исто така е и меѓу најголемите факултети за информатичка технологија (ИТ) во регионот.

no1_3861.jpg

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail