Одбележани 149 години од раѓањето на Гоце Делчев

Odbelezani-149-godini-od-ragjanjeto-na-Goce-Delchev.jpg

Одбележани 149 години од раѓањето на Гоце Делчев

Денот на раѓањето на Гоце Делчев, 4. Февруари, беше одбележан во Штип.

Традиционално, на овој ден, делегации на институциите и установите кои го нсоат неговото име, како и од Локалната самоуправа во Штип, му оддаваат почит на Гоце Делчев пред спомен рељефот на Делчев, кој се наоѓа на објектот кој сега е Ректорат на Универзитетот „Гоце Делчев“, а некогаш бил училиште во кое учителствувал револуционерот. Од име на Универзитетот „Гоце Делчев“, свежо цвеќе на рељефот положи Ректорот на УГД, проф. Д-р Блажо Боев.

Извор: УГД

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail