Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

sveti-kiril-i-metodij.gif

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска ќе одржи свечено одбележување по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и патрониот празник на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

По тој повод ќе се одржи и Првиот поетски студентски фестивал на кој ќе учествуваат студенти поети од други факултети од Скопје, Битола и Штип.

Во рамките на свеченоста е предвидена и промоција на литературниот алманах „На крилата на зборот“, прво студентско објавување на проза и поезија од сегашни и веќе дипломирани студенти на Педагошкиот факултет.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail