Одличен трик – Еве како да ги спречите мувите да влегуваат во вашиот дом

muvi.jpg

Еден од наједноставните и корисни начини да спречите во вашиот дом да влезат муви е да наполните обична безбојна ќесичка со чиста вода. Наполнете ја до пола и цврсто заврзете ја. Закачете ја на врата или на прозор кој е отворен, а без заштитна мрежичка за да ги спречите мувите да влезат низ отворениот дел.

Поради структурата на нивните очи, ќесата полна со вода на мувите им наликува на пајажина, па не се приближуваат. Таа ги дезориентира мувите и им прави необјаслива илузија која ги држи подалеку.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail