Одморалиште од 1,6 милијарди долари изгледа како град на духови: Напуштени вили, инвеститорите уапсени (ФОТО+ВИДЕО)

Odmoralishte-od-16-milijardi-dolari-izgleda-kako-grad-na-duhovi-Napushteni-vili-investitorite-uapseni-FOTOVIDEO.jpg

Одморалиште од 1,6 милијарди долари изгледа како град на духови: Напуштени вили, инвеститорите уапсени (ФОТО+ВИДЕО)

Градот на духови, Мисури, кој требаше да стане одморалиште вреден 1,6 милијарди долари, стана вирален последните денови на социјалните мрежи.

Неверојатни снимки покажуваат напуштени големи вили, опколени со обраснати дрвја во одморалиштето во Брансон – повеќе од една деценија по кризата со домувањето.

Видеото е објавено од корисник на ТикТок и за кратко време доби повеќе од 2,1 милиони лајкови.

– Ова требаше да биде голема заедница од 1,6 милијарди долари. Требаше да има еден од најголемите водни паркови во земјата, терени за голф, конференциски и трговски центри – рече корисникот.

https://www.tiktok.com/@carriejernigan1/video/6944122520094166278?referer_url=https%3A%2F%2Fkurir.mk%2F&referer_video_id=6944122520094166278&refer=embed

Наместо тоа, рече таа, се претвори во град на духови во 2008 година, кога се случи кризата.

– Пет лица завршија во затвор, а 13 години подоцна куќите сè уште стојат тука – рече таа.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail