35338_030418095237869.jpg

Во периодот од 26 до 28 март, во просториите на Факултетот за музичка уметност, ФМУ-Скопје, се одржа семинар воден од тројца професори – Ирина Карамарковиќ – вокал (Србија), Олег Марков – тапани (Украина) и Арменд Џафери – гитара (Косово) за студентите од ФМУ – Скопје и останатите заинтересирани музичари.

Заедничко за овие професори е тоа што сите тројца имаат имаат завршено студии на Џез Универзитетот во Грац (Австрија).

По завршувањето на семинарот се одржа концерт на професорите и студентите на кој беше претставено сработеното во рамките на тридневниот семинар.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail