„Огнен прстен“ на небото над Јужна Америка и Африка

Голем број на луѓе ракоплескаа кога во неделата се соочија ссо мрак среде ден, додека го набљудуваа затемнувањето на сонцето. Всушност тоа е кога месечината ќе го покрие сонцето.

Овој пат се случи виостински спектакл, при што се формираше „огнен прстен“. Затемнувањето е забележано во растојание од 100 километри во Чиле, Аргентина и Демократската Република Конго, а траеше два часа.

Некои од присутните ваквиот феномен го поздравија со овации и свирење на традиционални јужноамерикански инструменти.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail