kes.jpg

Кесите на сите ни се неопходни кога пазариме, но еве зошто не треба два пати да се користи истата кеса, иако сите ја правиме оваа грешка.

Ако месо, јајца, или риба, остават дамки во кесето, тогаш постои голем ризик кога повторно ќе ја искористите истата кеса да се разболите, а еве и зошто е тоа така.

Тоа се случува бидејќи голем број бактерии се лепат на неа.

Истражувањата во Англија покажуваат дека секоја кеса треба да се користи еднаш, а потоа да се фрли.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail