Опасност од микрабранова печка: Намирници кои стануваат токсични кога ќе се загреат

Opasnost-od-mikrabranova-pechka-Namirnici-koi-stanuvaat-toksichni-koga-kje-se-zagreat.jpg

Опасност од микрабранова печка: Намирници кои стануваат токсични кога ќе се загреат

Откако се појавија микробранови печки на пазарот, голем број луѓе започнаа масовно да ги користат. Причината за тоа е едноставна – тие овозможуваат брзо подготвување и загревање на храната.

Сепак, одредена храна е опасна за загревање во микробранова печка, бидејќи станува токсична.

Денес, микробрановите печки може да се најдат во скоро секој дом, особено со луѓе кои често заостануваат зад времето и им треба брзо решение за подготовка на оброци.

Сите знаеме дека пластичните јадења, метал или фолија не смеат да се ставаат во микробранова печка, но има и одредени намирници кои не се пожелни да се загреваат во неа.

Еве неколку од нив:

Тврдо варени јајца

Мајчино млеко

Ориз

Пилешко

Зеленчук

Цвекло

Лути пиперки

Преработено месо

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail