Оптичка илузија која ги запали социјалните мрежи: Го гледате ли професорот на сликата?

iluzija.png

Јапонскиот психолог и професор Акијоши Китаока на Твитер објавил оптичка илузија која збуни многумина.

“Еден од моите портрети”, напишал покрај фотографијата на која многу не успеале да сфатат што се случува.

По многуте коментари како никој не може да види што има на сликата, професорот од Универзитетот во Јапонија открил дека доколку се одалечиме од сликата и ја гледаме низ мобилен, полесно ќе се види неговиот портрет.

Китаока инаку се занимава со перцепција, и е голем вљубеник во оптичката илузија кои секојдневно  ги споделува со своите пријатели на социјалните мрежи.

Успеавте ли да го видите портретот?

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail