Осум неверојатни факти кои ќе ви доловат колку Џеф Безос е навистина богат

Osdpp-gettyimages-507240842-1.jpg

Џеф Безос е најбогатиот човек на светот. Тој е “тежок” околу 112 милијарди долари, што значи дека е 16 милијарди побогат од следниот на листата, Бил Гејтс.

Иако годишната плата на Џеф Безос изнесува “само” 81.840 долари, поголемиот дел од неговото богатство произлегува од неговите акции на Амазон.

 

View this post on Instagram

 

A pleasure to host Secretary of Defense James Mattis at Amazon HQ in Seattle today

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

“Business Insider” создаде листа од неколку неверојатни факти за милијардерот, а дел од нив навистина ќе ве остават без текст.

1. “Тежок” е 121 милијарда долари иако годишно заработува “само” 81.840 долари.

2. Во секунда заработува околу 2489 долари, што е речиси двојно повеќе од неделната заработка на просечен американски работник.

3. По разводот од сопругата Мекензи, поради што се откажал од 25% од заедничките акции на Амазон, Безос и понатаму ја задржува положбата на најбогатата личност на светот.

4. Безос е толку богат што кога ќе потроши 1,2 милиони долари, тоа е еквивалент на тоа еден просечен Американец да потроши еден долар.

 

View this post on Instagram

 

Taking my new dog for a walk at the #MARS2018 conference. #BostonDynamics

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

5. Речиси е 38 отсто побогат е британското кралско семејство.

6. Вредноста која ја има е еквивалентна на целиот бруто домашен производ на Ангола.

7. Нето вредноста на Безос е поголема од бруто домашниот производ на Исланд, Авганистан и Костарика – заедно.

8. Според податоците на американскиот “Social Security Administration”, просечниот Американец со диплома заработува околу 2,2 милиони долари во животот, а Безос ја заработува истата сума за помалку од 15 минути.

извор: точка.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail