Откриен еден од најголемите дијаманти во светот

dij.jpg

Дијамантот, ископан од многу плоден рудник Лехсен, може да чини околу 33 милиони евра, рече аналитичарот Бен Дејвис од Либија Капитал.

Според него, дијамантот е од исклучителна чистота и досега најголем дијамант е ископан од рудникот во Лесото, африканска земја која е една од најсиромашните во светот.

Најголемиот дијамант во светот е Кулинан со 3.106 карати, пронајден во 1905 година во Јужна Африка.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top