Откритие кое ќе предизвика револуција во медицината (видео)

13122.png

Сите ние знаеме колку тешко и болно е заздравувањето на изгореници, особено ако се работи за големи оштетувања на кожата.

Бразилските доктори пронашле нов начин на побрзо лечење и заздравување на изгореници. Се работи за рибја кожа со која се обвиткува раната. Се работи за експериментален третман сеуште, но тестовите покажале дека кожата од риба ја намалува болката и го забрзува заздравувањето.

Кожата потекнува од рибата “тилапија” која во Бразил ја има во изобилство, а лекувањето со оваа кожа чини и 75% помалку од третманот со кремови.

Погледнете:

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail