Откритие кое создаде паника: На Антарктикот има 91 вулкан

antartik.jpg

Научниците го открија најголемиот вулкански регион и тоа 2 км под мразот на западниот дел на Антарктикот.

Истражувачите од Универзитетот Единбург тврдат дека има околу 100 вулкани од кои највисокиот е 4000 метри висок.

Геолозите велат дека ова е најголема концентрација на вулкани на едно место. Активностите на вулканскиот венец би можеле да создадат сериозни проблеми.

Но, треба да се утврди колку се активни овие вулкани. Научниците се сомневаат дека и во морското дно можеби има други вулкани.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail