Откритие на годината: Пронајдена статуа на познат египетски фараон, стара 3000 години (видео)

eguiiii-696x313.jpg

Тим од германски и египетски археолози откри статуа стара 3.000 години за која се верува дека го претставува легендарниот фараон Рамзес Втори. Статуата била пронајдена во кал во областа Ел Матареја во Каиро и откритието отвора ново поглавје за Египет.

Откривањето на античката статуа висока 8 метри е откритие на годината. Пронајдени се и помала статуа на фараонот Сети, внукот на Рамзес, како и обелиск со хиероглифи. Експертите веќе работат на реставрирање на артефактите кои ќе бидат изложени во 2018 година во Големиот музеј во Египет. Рамзес се смета за еден од најголемите фараони кои владееле со Египет.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail