Откритие на векот: Научници започнаа да “копаат подлабоко” во потрага по тајната комора на кралот Тутанкамон

tutan-kamon.jpg
Со нова сонда која користи радар од најновата генерација од достигнувањето на технологијата еднаш за секогаш ќе се обидат да откријат дали лежи уште некој грб во познатата гробница на кралот Тутанкамон.

Потрагата по факти за тајната комора на гробницата на кралот Тутанкамон ќе продолжи со тим од италијански истражувачи кои ќе ја однесат истрагата до нови длабочини.

Еден тим од Политехничкиот универзитет во Торино ќе го скенира гробот и неговата околина со најсовремена радарска технологија.

“Тоа ќе биде ригорозна научна работа и ќе трае неколку дена, ако не и недели”, изјави Франко Порсели, директор на проектот и професор по физика на одделот за применета наука и технологија на Политехничкиот универзитет во Торино, за Seeker.

“Три радарски системи ќе бидат употребени користејќи фреквенции од 200 MHz до 2 GHz.”

Истрагата на кралската гробница е само дел од еден поширок долгорочен проект да се спроведе целосно геофизичко мапирање на Долината на кралевите, главните гробишта во фараоните од Египет, кој е предводен од страна на тим од Политехничкиот универзитет во Торино.

Земјо-продорниот радар, заедно со инструменти врз основа на електрично отпорна томографија и магнетна индукција, ќе скенира длабочина до 10 метри за да се обезбедат информации за постоечките подземни објекти.

“Кој знае што можеме да најдеме додека ја скенираме земјата”, додава Франко.

Истражувачите планираат да го спроведат првото прелиминарно истражување на гробот на Тутанкамон до крајот на овој месец.

Овој подвиг на Франко да продре во 3.300 години старата гробница ќе биде третиот ваков обид извршен во изминативе две години.

Потрагата започна во 2015-та година, следејќи по барањето на Николас Ривс, британски египтолог во Универзитетот во Аризона.

Ривс верува дека постои скриена комора во гробот на кралот Тутанкамон која ги содржи остатоците, можеби недопрени, на кралицата Нефертити, сопругата на “еретичкиот” монотеистички фараон Акхенатон, таткото на Тутанкамон.

Ривс шпекулира дека гробот на Тутанкамон не бил подготвен кога фараонот починал неочекувано на 19 годишна возраст во 1323 пред нашата ера.

Како резултат на тоа, тој бил погребан во брзање во она што било првично гробот на Нефертити, која починала 10 години порано.

Радарските скенирања извршени во 2015 година од страна на јапонскиот специјалист за радари Hirokatsu Watanabu беа поздравени со ентузијазам од страна на Mamdouh Eldamaty, поранешен министер за антиката на Египет.

Тој откри дека анализата на скенирањата Watanabu посочи на “шанса од 90 проценти”, дека гробот на кралот Тутанкамон крие две комори, на северниот и источниот дел на ѕидовите.

Откритието го разбранува светот на археологијата. “Ова може да биде откритие на векот”, рече Eldamaty.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail