Откриваме – 30 држави во светот кои што се најскапи за живот

R8NCc-otkrivamo-30-najskupljih-drzava-sveta.jpeg

Како и секоја година досега така и сега ви ги откриваме најскапите земји во светот за живот…

Бев оглед на фактот дека нашиот свет е навистина магичен, чудесен и шарен, преполн со преубави работи кои што сакаме да ги видиме, тој неретко е недостижен и недостапен, односно најверојатно е скап.

Доколку сте сакале да знете кои дестинации на нашата планета се најскапи оваа година, ви советуваме да го прочитате текстот до крај.

Компанијата CEOWORLD ја претстави својата годишна проценка на најскапи држави во нашата планета при што во прв план ги земала факторите како што се цената на намирници, сметки, кирија и превоз.

На овогодишната листа, Швајцарија се нашла на првото место со индекс 122.4. Неа ја следат уште девет локации во Европа кои апсолутно доминираат на листата.

Ова се 30-те најскапи земји за живот:
1. Швајцарија
2. Норвешка
3. Исланд
4. Јапонија
5. Данска
6. Бахами
7. Луксембург
8. Израел
9. Сингапур
10. Јужна Кореја
11. Хонг Конг
12. Барбадос
13. Ирска
14. Франција
15. Холандија
16. Австралија
17. Нов Зеланд
18. Белгија
19. Сејшел
20. САД
21. Австрија
22. Финска
23. Шведска
24. Канада
25. Порторико
26. Малта
27. Велика Британија
28. Италија
29. Германија
30. Макао

извор: точка.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail