Отсега, миењето садови нема да ви биде тешко: Невролозите открија како оваа работа влијае на нашиот мозок

Otsega-mienjeto-sadovi-nema-da-vi-bide-teshko-Nevrolozite-otkrija-kako-ovaa-rabota-vlijae-na-nashiot-mozok.jpg

Отсега, миењето садови нема да ви биде тешко: Невролозите открија како оваа работа влијае на нашиот мозок

Американските невролози Дин и Ајша Шерзи откриле дека миењето садови позитивно влијае на мозокот и когнитивните функции – како што се решавање загатки.

Според порталот MindBodyGreen, развивањето внимание е потребно за одржување на здравјето на мозокот, а миењето садови помага во тоа.

– Ако вниманието е нарушено, тоа може да влијае на меморијата и извршувањето на одредени задачи. Важно е да го зајакнете вашето внимание колку што можете додека сте млади, а освен загатки, крстозборки и подбивки на мозокот, секојдневните работи во домаќинството исто така можат да помогнат – рече Дин Шерси.

Додека стоите во кујната и миете валкани чинии, вилушки и ножеви, вие сте целосно фокусирани на тоа. Вие одржувате остро внимание и користите важни делови од мозокот.

Како што стареат луѓето, концентрацијата се влошува сè повеќе, а „мултитаскинг“ само го отежнува одржувањето на вниманието, открија лекарите.

Се разбира, не е толку многу важен начинот на миење садови и чинот на миење, туку фокусот на задачата, и многу луѓе сметаат дека оваа работа е релаксирачка.

– Како и со готвењето, обрнете внимание на секој чекор и концентрирајте се исклучиво на работата. Овие активности се како медитација, не размислувајте за ништо друго. Тоа е одличен пример за одржување на фокусот и следење на една работа – рече Шерзијева.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail