Отстранете ги лошите мириси од вашиот дом: Од креветот до ормарот за чевли

Otstranete-gi-loshite-mirisi-od-vashiot-dom-Od-krevetot-do-ormarot-za-chevli.jpg

Отстранете ги лошите мириси од вашиот дом: Од креветот до ормарот за чевли

Ако веќе подолго време имате проблеми со застоена миризба во вашиот дом и не можете да се ослободите од него, ние ви донесуваме совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од нив на природен начин.

Само да ги избришете прашината и подот нема да помогне куќата да биде почиста и миризлива. Некои непријатни мириси можат да останат во мебелот, апаратите за домаќинство, електрониката, па дури и на душеците. За среќа, сите од нив се отстрануваат многу лесно заедно со работите што ги имаат скоро сите дома.

1. Користете кора од портокал за пријатен мирис во вашата кујна

Мирисот на цитрус може да обезбеди ефект на зголемување на расположението и да го намали стресот, а исто така е и совршен освежувач на воздухот за вашата кујна. Исушете неколку кори од портокал преку ноќ и запалете ги над шпоретот или со запален кибрит. Ова веднаш ќе ја наполни вашата кујна со пријатна арома што ќе трае долго време.

2. Ослободете се од мирисите во фрижидерот користејќи сода бикарбона

Сите видови мириси на храна можат да се акумулираат во вашиот фрижидер. Претежно освежувачите на ладилникот го маскираат мирисот, наместо да се ослободуваат од него. Во овој случај, сода бикарбоната работи поефикасно, бидејќи апсорбира и неутрализира тврдокорни мириси. Само ставете отворена кутија сода бикарбона во вашиот фрижидер и сменете ја еднаш годишно.

3. Користете лимон против непријатни мириси од микробранова печка

За да го отстраните мирисот од микробранова печка, истурете половина чаша вода во садот. Исечете го лимонот на половина, исцедете го сокот во сад и оставете ги двете половини . Вклучете ја микробрановата печка на висока топлина околу 5 минути. По ова, уште не ја отворајте вратата, оставете го лимонот внатре уште неколку минути. Потоа извадете го садот и избришете ја микробрановата печка.

4. Направете природен спреј за простории со есенцијални масла

Освежувачите на воздухот може да содржат опасни состојки штетни за луѓето. За да направите свој освежувач дома, ќе ви треба шише со спреј, дестилирана вода, вашето омилено есенцијално масло. Во шише ставете 20-25 капки есенцијално масло. Додадете дестилирана вода и тоа е тоа. Користете го во која било просторија или на постелнина.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail