Отворен највисокиот мост на светот!

worlds-highest-beipanjiang-bridge-opens-china-dezeen-1-1.jpg

Новиот мост над реката Beipan кој е подолг од поливина километар, сега е отворен за јавноста, а истовремено стана највисокот мост на светот.

Мостот Beipanjiang, се протега на 564 метри над реката во планинскиот дел на југозападна Кина и е највисок мост било кога изграден до сега. Дизајниран од страна на кинеските инжењери, мостот има 1342 метри конструкција која носи четири сообраќајни ленти преку реката Beipan.

Тој ги поврзува покраините Guizhou и Yunnan и се очекува да се намали времето на патување помеѓу градовите Liupanshui и Xuianwei, од 5 часа на 3 часа.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail