Oтворени повеќе од 65 милиони работни места

kinaaa.jpg

Во Кина за пет години се отворени повеќе од 65 милиони работни места, што е скоро еднакво на целата популација на Франција.

„Во кинеските градови од 2012 година отворени се повеќе од 65 милиони работни места, што ја задржа невработеноста на ниско ниво“- изјави кинескиот министер за човечки ресурси и социјална безбедност, Јин Вејмин.

Државата доживува економски просперитет. Кина до 2030 година можно е да стане економска велесила во светот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail