Ова е најдобриот и најбрз лек против главоболка: Потребни ви се само две состојки кои сигурно ги имате дома

Ova-e-najdobriot-i-najbrz-lek-protiv-glavobolka-Potrebni-vi-se-samo-dve-sostojki-koi-sigurno-gi-imate-doma.jpg

Ова е најдобриот и најбрз лек против главоболка: Потребни ви се само две состојки кои сигурно ги имате дома

Секако, рузмарин и ѓумбир може да искомбинирате и поради побрз и помоќен ефект.

Растенијата кои што ви ги прикажуваме, секако дека сите ги поседувате во вашите кујни. Нив може да ги употребувате и за ублажување на различни проблеми со вашиот организам, освен што се користат и како зачини во вашите јадења.

Чај од рузмарин
Рузмаринот помага во врска со проширувањето на крвните садови во главата. За подготовката на чајот употребете лажичка сушен рузмарин и чаша жешка вода. Поклопете го во сад и оставете да отстои 10 минути. Процедете и пијте по една чаша три пати дневно.

Ѓумбир
Ѓумбирот во себе содржи состојка со име тромбоксин А2, која што спречува отпуштање на состојки познати по предизвикувањето на ширењето на крвните садови.

Ѓумбирот може да допринесе во рамномерниот проток на крв, што претставува клуч во превенција кај мигрена. Изрендајте свеж ѓумбир во сок, искористете ја предноста на свежото растение или пак додадете прав од ѓумбир за време на готвењето на некое јадење дома.

Секако, рузмаринот и ѓумбирот може да ги искомбинирате заедно поради побрз ефект.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail