Ова е најстариот жител на Европа

bosanski-bor.jpg

Дрво од видот „Босански бор“ (Pinus heldreichii) кое се наоѓа на планината Пинд во северна Грција, е прогласено за најстариот организам на европскиот континент, за којшто научниците имаат сознание, објави порталот „Дејли Сајанс“.

Дрвото е наречено „Адонис“, по древнохеленсиот бог на убавината и страста. Неговата старост се проценува на 1.075 години, тврдат начници од шведскиот Стокхолмски универзитет, германскиот Универзитет на Мајнц и Универзитетот на Аризона од САД.

– 3ачудувачки е како еден олку голем, комплексен и импресивен организам преживеал во не така поволна и пријателска средина, населена од човекот веќе 3.000 години. Дрвото има пречник од еден метар и годовите кажуваат дека тоа е 1.075 години старо – истакна дендрохронологот Пол Крусик, водач на научната експедиција.

Според овие наоди, дрвото ја надживеало и Византија и Отоманското Царство. Ги преживеало климатските услови, нивните промени, потоа – Балканските војни, Првата и Втората светска војна и многу други неприлики пред и потоа, кои се случиле во овие области.

Научниците се надеваат дека тоа, но и другите дрвја од тој вид, од коишто некои и паднале во својата старост, но се уште не се распаднале, ќе обезбедат научни информации за историја на илјадагодишните климатски и околносни физички промени.

„Босанскиот бор“ е вид кој расте на Балканот и во јужните предели на Апенинскиот Полуостров.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail