Ова е најздравиот чај на светот: Спречува сѐ – од обична настинка до канцер

Ova-e-najzdraviot-chaj-na-svetot-Sprechuva-s-od-obichna-nastinka-do-kancer.jpg

Ова е најздравиот чај на светот: Спречува сѐ – од обична настинка до канцер

За да се ослободите од габички на стапалата, едноставно намачкајте ги стапалата со разредено масло од оригано.

Бидејќи е антиканцерогено, се препорачува да се пие една лажичка оригано дневно, со цел да се спречи појавата на тешки болести.

Чајот од оригано може да лекува или ублажува:
гушење
артритис
кашлица и настинка
дигестивни нарушувања
болка во мускулите
забоболка
акни
алергии
надуеност
замор
главоболка
болка во увото
нарушувања на срцето
киселини
инфекции на уринарниот тракт
менструални грчеви

Чај од оригано:

4 – 6 лажици суви лисја од оригано
3 чаши вода
едно парче лимон
малку мед

Ставете оригано во зовриена вода, оставете го да зоврие и потоа тргнете го од ринглата и оставете го да отстои околу 4 минути. Тргнете го од оган и оставете да се излади. Во исцедениот и разладен чај додадете сок од лимон и мед. Пијте во текот на денот.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail