Ова е првиот велосипед во светот кој нема педали за вртење

nubike-lever-drive-2.jpg

Nubike е велосипед без синџири и без педали за вртење. Дизајнерот на овој генијален изум е Роџер Паркер. Идејата му дошла кога видел како некои велосипедисти мака мачат да го постават синџирот на велосипед на кој му се дупнала гума.

Така дошол на идејата за Nubike. Nubike нема синџири и како што вели Паркер, возењето со овој велосипед е далеку полесно.

Наместо да вртите педали во кружни движења, вие притискате на педали надолу-нагоре, слично како на степер за вежбање. Ова движење е поприродно за ногата и полесно за зглобовите.

Chainless bicycle with a unique frame and drive system

This eye-catching bicycle has drive levers instead of a chain.More info ➡ http://bit.ly/2XUC1Zi

Gepostet von Startup Selfie am Mittwoch, 3. Juli 2019

извор: Иновативност,мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail