Ова е тоа што ви ја уништува батеријата на вашиот смартфон

tel-1.jpg

Скоро сите корисници на паметни телефони ја полнат батеријата преку ноќ. Ставањето на телефонот на полнач пред спијање стана ритуал еквивалентен на мијањето заби, но тоа не е паметно. Целоноќното полнење на батеријата ја оштетува и прилично го скратува нејзиниот животен век.

„Размислете, ако го полните смартфонот преку ноќ, тоа значи дека тој е на полнач 3 до 4 месеци годишно. Произведувачите и да направат квалитетна батерија, тоа ќе го намали капацитетот со тек на време“, изјави Хатем Зеин.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail