Ова ознака на крема за сончање е поважна од заштитниот фактор и може да ви го спаси животот

nivea-620x350-122898.jpg

Повеќето луѓе кога купуваат крема за сончање непосветуваат внимание на сите ознаки, она што најчесто ги интересира е заштитниот фактор и тоа е се.

Ѕвездите на задната страна на пакувањето, означуваат ефикасност на заштита и на нив треба да се посвети внимание.

Изборот на соодветно ниво на заштита зависи од типот на кожата и на нивото на меланин, така да на некого му е потребно повеќе заштита, а на други не. Кремите воглавно штитат од УВ и УВБ зраци.

Што се однесува до ѕвездите тие се наоѓаат над ознаката УВ и ги има  од нула до пет, во зависност од силата на заштитата.

Една ѕвезда – минимун заштита

Две ѕвезди – средна заштита

Три ѕвезди – добра заштита

Четири ѕвезди – многу добра заштита

Пет ѕвезди – одлична заштита

Така да производ со СПФ 30 и УВ 4 или 5 ѕвезди се смета како стандарден за заштита од сонцето.

Се верува дека УВ зраците придонесуваат за формирање на рак на кожата, бидејќи поминуваат во подлаблоки слоеви.

Експертите советуваат дека кремата се користи и кога сте под сенка или под чадор.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail