Ова се најевтините есенски дестинации

1111.jpg

Будимпешта е повторно прогласена за најевтина дестинација кога културно-историските обиколки се во прашање, а еве кој уште се нашол на листата.

“Post Office Travel Money” објавил список за “цените на културата” во различни градови. Во предвид се земени цените за карти за концерти, балет, опера, но и музеи, уметнички галерии и знаменитости.

Влезот во Националниот музеј на Унгарија чини 5,3 евра, а влезот во црквата Свети Матео 6 евра.

За култура вкупно треба да се издвојат 78,11 евра, додека за обиколка на ист број на знаменитости во Мадрид потребно е да се платат 486 евра, во Њујорк 472 евра, а во Милано 426 евра, кои се нашле на местата три најскапи локации.

Милано и Мадрид оваа година бележат најголемо зголемување на цените, и до 30 проценти, за опера, балет и концерти за класична музика.

Прага и Варшава се нашле веднаш по Будимпешта според цените. Во Прага се потребни 115 евра, а во Варшава четири евра повеќе. Стокхолм се нашол на четвртото место, но треба да се нагласи дека влезот во Музејот за модерна уметност е бесплатен, а дека операта и балетот се релативно поевтини.

Лондон и Даблин се единствени градови на списокот во кои не се наплаќа влегување во главните музеи и галерии, но цените за опера и балет се многу високи. За обиколка на културните знаменитости во британската престолнина потребно е да се издвојат 325 евра, а за Даблин 195 евра.

Листа на градови:
Будимпешта – 79 евра

Прага – 115 евра

Варшава – 118 евра

Стокхолм – 179 евра

Москва – 182 евра

Даблин – 195 евра

Брисел – 196 евра

Берлин – 241 евра

Рим – 245 евра

Париз – 272 евра

Амстердам – 285 евра

Барселона – 310 евра

Копенхаген – 310 евра

Лондон – 325 евра

Виена – 326 евра

Милано – 425 евра

Њујорк – 471 евра

Мадрид – 485 евра

извор: точка.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail