knigiii.jpg

Кога станува збор за писатели кои најдобро заработиле во текот на изминатата година, Џоан Роулинг е на првото место. Нејзиното богатство е проценето на 1 милијарда долари што и не толку изненадувачки факт бидејќи авторката има смисла за бизнис, пренесува Yahoo.

Роулинг го создаде ликот на Хари Потер, кој е екранизиран и драматизиран, добро продаден производ. Со него освои милиони читатели низ светот и основа комерцијална империја. Но, не заработува добро само од Хари Потер, 53-годишната писателка заработи многу пари од продажба на играчки и облека со ликовите на јунаците кои ги создаде. Основа тематски паркови во кои посетителите можат да се „сретнат“ со нив. Роулинг заработи 54 милиони долари во текот на изминатата година.

Следуваат бразилскиот писател Пауло Коелјо, чиј имот се проценува на половина милион долари, Стивен Кинг, кој „вреди“ 400 милиони долари, Нора Робертс, чие богатство се проценува на 390 милиони долари, Даниела Стил, чиј имот се проценува на 375 милиони долари, Џејмс Патерсон, со капитал проценет на 310 милиони долари.

На списокот се и Џон Гришам, со 200 милиони долари, а со исто толку пари можат да се пофалат и Стајн, Џефри Арчер и Ден Браун.

На листата најбогати писатели се и Џорџ Р. Мартин, Нил Гејмен и други.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail