Оваа Босанка има 22 години и е милионерка: „Ја работам работата од соништата“

job__1557412832-768x510.jpg

Матеа Тадиќ е родена во 1996 година во Вилач. Средно образовнаие завршила во родниот крај, а на 18 години ја добива првата  работа во канцеларијата на градоначалникот, а во 2017 година се придржува Pallas Capital Investmentbankingu во Виена.

Оние кои ја познаваат Матеа ќе кажат дека од мали нозе имала самодоверба. Пораснала во скромно семејство и без многу луксуз. Само една недела по матурирањето потпишала договор за работа и тоа во канцеларијата на градночалникот.

„За таа работа аплицирав во текот на последните денови на образованието“ вели Матеа

Таму работела две години кога се тргнало наопаку.

„Работата ми беше забавна, но не ми беше предизвикувачка. Освен тоа сакав да одам во Виена“ вели Матеа.

Го запознала Флориан Кошчата кој поради професионални обврски бил во нејзиниот град.

„Разговаравме и ми реќе дека добро ќе се вклопам во неговата фирма. Неколку месеци подоцна ми се јави и ми кажа дека има работа за мене. Едноватвно не можев да верувам што слушам и си реков дека оваа прилика нема да ја испуштам“ вели Матеа.

Веќе утредента дала токаз на работа и заминала во Виена каде што била најмлада вработена во фирма и тоа без завршено банкарство.

„ТОгаш главниот ешф ми кажа – образованието е важно, но не е препрека ако го немате. Морате да знаете што сакате да постигнете секој ден и зошто тоа го правите. Како и многу луѓе сакав да имам многу пари. Не ме интеренсира шопинг и дружење со пријатели,тоа е губење време“ вели Матеа.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail