Оваа таблета може да ви помогне да имате машко дете?

bebe1-1.jpg

Ако баш сакате машко дете, земете една таблета аспирин пред секс. Според научниците од институтот Јунис Кенеди Шрајвер, аспирин пред сексот драстично ги зголемува шансите за раѓање машко дете, во случај на зачнување.

Во истражувањето учествувале 1228 жени, главна цел на испитувањето било една до методите за вонтелесно оплодување, пишува порталот “New scientist”.

Жените кои учествувале во ова истражување, претходно доживеале спонтан абортус главно поврзан со воспаление на материцата. Воспалението воедно и ги смалува шансите да се добие машко дете затоа што машките фетуси се поосетливи од женските.

Резултатите покажале дека со пиење аспирин кај жените се смалуваат шансите за воспаление.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail