Оваа земја годишно ја посетуваат само 150 туристи

Ovaa-zemja-godishno-ja-posetuvaat-samo-150-turisti.jpg

Оваа земја годишно ја посетуваат само 150 туристи

Верувале или не, дури 30 проценти од интернационалните патувања се одвиваат во само пет земји: Шпанија, Кина, Италија, САД и Франција.

Дури 20 земји заземаат само 0,1 проценти на листата за патувања.

Погледнете кои се тие држави и колку луѓе годишно ги посетуваат

Џибути– 71.000

Источен Тимор– 60.000

Лихтејнштајн– 54.000 посетители

Кралството Тонга – 50.000

Либерија– 45.500 посетители

Сиера Леоне – 44.000

Комори (Коморски Острови)– 37.000

Сојузни Држави на Микронезија – 35.000

Гвинеја го дели местото со Сао Томе и Принсипе – 33.000

Мавританија, Авганистан и Гвинеја Бисао го делат 10-тото место со по 30.000 посетители

Соломонски Острови – 20.000

Северна Кореја– 15.000

Молдавија– 11.000

Кирибити– 5.900 посетители

Маршалски острови – 4.600 посетители

Тувалу– 1.400 посетители

Сомалија– 400 посетители

Науру– 200 посетители

Екваторска Гвинеја – 150 посетители годишно.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail