Овации за Симон Трпчески во Сиднеј (видео)

simon_za_web_nova.jpg

Македонскиот виртуоз Симон Трпчески беше испратен со овации од воодушевената публика по настапот во престижниот Рецитал Хол во центарот на Сиднеј.

Врвниот изведувач настапи во рамки на Интернационалната серија за интензивни и уникатни артистички изведби со композиции од Григ, Менделсон и Римски-Корсаков оставајќи ги љубителите на класиката во занес.

Токму поради тоа, како и беспрекорната техничка изведба и интроспекција, македонскиот виртуоз настапува со најпознатите светски симфониски оркестри во Лондон, Сиднеј, Окланд,Петербург,Осло, Хелсинки, Цирих, Лос Ангелес,Сан Франциско,Вашингтон, и низа други.

Симон Трпчески повторно се враќа на 28 јули кога ќе ги плени вљубениците на класиката во Тасманија по што следуваат концерти и во Нов Зеланд.

извор: sbs.com.au/ фото/видео: Фејсбук

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail