Овие градови се престолнини на европската култура во 2017 година

ofus.jpg

Вториот по големина град во Данска – Орхус и градот Пафос на југозападниот брег на Кипар ќе ја делат титулата „Европска престолнина на културата“ во 2017 година. Ја преземаат од шпанскиот град Сан Себастијан и полскиот Вроцлав кои годинава го славеа европското културно наследство.

Темата за Орхус – Град на културата 2017 е Rethink (Преиспитување) која, според организаторите, всушност е многу повеќе од само тема. Тоа е ментален склоп. Напреден начин на размислување, за отворено дејствување и мислење, различно и подобро денес од она што сме го имале вчера. Унапредување на развојот на секоја област во општеството која ќе помогне да се обликува заедничка иднина.

Свеченото отворање на Пафос – Град на културата 2017 е инспирирано од темата „Мит и религија“ и потсетува на Пигмалион и Галатеjа и резултатот на нивната љубов Пафос. – Тој е веќе уметничко дело откога Галатеја беше статуа што оживеа. Главната цел е поставена: враќање на Пафос како град на креативност и културна продукција. Настанот повторно ќе го стави Пафос на културната мапа како место на креативност и перспектива, наведуваат организаторите.

Пафос 2017

Европската комисија секоја година одредува почесен домаќин на овој проект. Традицијата почна во 1985 година, кога Атина беше културна престолнина на стариот континент. Целта е да се промовира чувството на заедништво во ЕУ, но на лауреатот тоа му носи и пари од европските фондови, со што земјите можат да финансираат големи проекти и програми од областа на културата. Критериум за избор е подготвеноста на градот да ги организира случувањата кои траат цела календарска година.

За изборот решава независна меѓународна комисија во Брисел, а одлуката ја носи четири години однапред. Неа ја разгледува и Европскиот парламент, а ја изгласува Советот на Европската унија.

Во 2018 година престолнини на културата во Европа ќе бидат холандскиот град Леуварден и главниот град на Малта, Валета, во 2019 – италијанскиот Матера и бугарскиот град Пловдив, во 2020 Риека во Хрватска и Голвеј во Ирска.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail