Овие намирници се штетни за вашето срце, мора да ги избегнувате

Ovie-namirnici-se-shtetni-za-vasheto-srce-mora-da-gi-izbegnuvate.jpg

Овие намирници се штетни за вашето срце, мора да ги избегнувате

Храната која е добра за срцето треба да содржи хранливи состојки кои го чуваат здравјето на кардиоваскуларниот систем или го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања со намалување на лошиот холестерол и триглицериди во крвта, вели д-р Делиш Бетејне, авторка на книгата „The One One One Diet: The Simple 1:1:1 Formula for Fast and Sustained Weight Loss“.

Омега 3 масни киселини, калиум, калциум, магнезиум, растителни влакна, фитонутриенти и антиоксиданти се најважни, па затоа е најдобро да се придржувате до медитеранскиот начин на исхрана за да го сочувате здравјето на срцето.

Добриот холестерол HDL е исклучително важен за здравјето на вашето срце. Истражувачите од Харвард сметаат дека може да се намали ризикот од срцеви заболувања за дури 67 проценти.

Одржувањето на HDL на високо ниво е посебно важно во зимскиот период кога студеното време ги затнува артериите.

Која храна не треба да ја консумирате доколку имате проблеми со срцето:

Хот-дог

Печено пилешко месо

Помфрит

Чипс

Смути

Конзервирано овошје

Маргарин

Готови смрзнати јадења

Гранола

Јогурт со вкус

Кечап

Црвено месо

Сол

Дресинг за салата

Бел леб

Ориз

Енергетски пијалаци

Алкохол

Газирани пијалаци

Овесни снегулки со шеќер.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail