Овие растенија буквално ќе направат комарците да бегаат

komarci.jpg

This is an Aedes albopictus female mosquito obtaining a blood meal from a human host. Under experimental conditions the Aedes albopictus mosquito, also known as the Asian tiger mosquito, has been found to be a vector of West Nile virus. Aedes is a genus of the Culicine family of mosquitoes., Image: 272392015, License: Rights-managed, Restrictions: World Rights - Fee Payable Upon Reproduction - For queries call Photoshot Global HQ - London + 44 (0)20 7421 6000 , also New York Office Tel : + 1 646-429-8731 and Hamburg Office Tel +49 (0)40 530 240 5959, Model Release: no, Credit line: Profimedia, UPPA News

Ако сакате најубавите летни мегови да си ги помиете на тераса или во двор, без да ве касаат здодевни комарци, ви нудиме супер трик. Овие растенија буквално ќе направат комарците да бегаат.
Лавандата е растение кое има медитерански шарм, а ги брка од себе здодевните мушички и комарци. Затоа оваа билка со лила цветоци мора да се најде во вашето опкружување ако не сакате да бидете искасани од комарци.
И темјанушката може да биде ваш избор во борба против инсектите, особено комарците.
Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail