Овој чај го чисти црниот дроб, ги намалува главоболките и спречува рак

ovoj_chaj_go_chisti_crniot_drob_2.jpg

Правилното и редовно консумирање на чај има многу позитивни ефекти врз организмот.

Во случајов го издвојуваме ѓумбирот, како еден од најлековитите плодови на светот !

Аромата и вкусот на ѓумбирот доаѓаат од повеќе есенцијални масла кои тој ги содржи : џинџерол, шогаол и зингерон. Тие имаат моќни анти-паразитски и анти-бактериски  ефекти кои ја олеснуваат болката, го подобрува кардиоваскуларното здравје, ги намалува симптомите од астмата и го подобрува варењето.

Чајот од ѓумбир е одличен третман за болните мускули, настинките и главоболките. Тој може и да го уништи вирусот инфлуенца и да го излечи болното грло. Дополнително, пиењето чај од ѓумбир барем еднаш дневно придонесува за намалување на ризикот од удари. Тоа е така бидејќи помага во отпушување на запушените артерии во човековото тело.

Дополнително, ѓумбирот придонесува за подобрување на циркулацијата бидејќи овозможува кислород, минерали и витамини во клетките на нашето тело. Исто така, богатството од антиоксиданти кои се кријат во него, придонесуваат за намалување на инфекциите, подобрување на имунолошкиот систем,но и спречување на ракот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail