Овој прав е посилен и од сода бикарбона: Ги смирува сите болки за 2 минути, а може да го излекува и целото тело

6-9-660x300.jpg

Најчест проблем на почетокот од летото се болките во мускулите и зглобовите, кои настанале од зголемување на активностите како и сувата кожа, поради влијанието на УВ зраците.

Ние предложуваме да испорбате едно од најдобрите решенија – домашен магнезиумов лосион, односно масло од магнезиум, кое може да ги реши сите тие проблеми со еден потег.

Како што може веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во човечкото тело кое е неопходно на сите ќелии во телото за да функционира, пишува HealthyDefiniton. Дури и 300 хемикалиски процеси во телото барат присуство на магнезиум, што значи мораме да го внесеме во доволни количини секој ден.

Ова се некои од функциите на магнезиумот во телото:

– Го подобрува здравјето на коските

– го регулира нивото на енергија

– го апсорбира витаминот Д од сонцето.

– го забрзува лекувањето на раната

– ја стимулира циркулацијата

– го намалува ризикот од дијабетис

Сепак, иако е многу важен, поради неправилната исхрана многумина не внесуваат доволно магнезиум. Вие поченете што побрзо, бидјеќи неговиот недостаток има сериозни последици.

Освен исхраната, псотои уште еден начин да внесете магнезиум во телото – низ кожа. Оваа метода сигурно ќе го задоволите препорачениот дневен внес ( за жени 280 -30 mg), а за мажи (270-400mg), а за тоа ви е потребна врела вода и магнезиум хлорид.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail