Падна првиот снег на Балканот: Во Македонија од утре не очекува пресврт во времето

sneg.jpg

Првиот ден од оваа последна септемвриска недела на Прокошко езеро падна снег, чија висина е околу 5 сантиметри.

Локалните мештани велат дека снегот почнал да паѓа претпладне и до сега има околу 5 сантиметри, но и натаму врне!

Прокошко езеро се наоѓа на 1.636 метри надморска височина и е одалечено 23 километри од Фојница. Жителите велат дека снегот ги изненадил гостите кои се наоѓаат таму. Има магла, врне снег и доста е ладно. Истовремено снег повремено врне и на Бјелашница и Јахорина.

Пад на температурите не очекува и во Македонија од утре.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail