Палестина со необична пракса, потстрижување со оган ! (видео)

20170308193827.jpg

Палестинскиот бербер Рамадан Едуан, има необичена пракса за шишење на неговите клиенти. Наместо ножици, Едуан користи оган за стилизирање на косата. Во моментов, овој необичен начин на шишење, Едуан го практикува во бегалскиот камп во Јужниот Појас на Газа.

„Ова е стара пракса која многумина претходно ја користеа за бричење на лицето. Овој занает го научив со пракса на вештачка коса.“ – вели Рамадан Едуан, бербер

Шишењето со оган помага за здравјето на косата и за циркулација на крвта, бидејќи за време на ослободување на топлината се отвораат порите на главата. Ова метода ја храни косата и ја намалува мрснотијата.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail