Панoрамски лет над Плутон

plutonnn.png

Научници од американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) врз основа на фотографиите и податоциѕе што ги испрати леталото „Њу Хорајзанс“, изработија фасцинантна видео симулација на панорамски лет над Плутон.

Видео снимката, кој површината на Плутон и неговиот сателит Харон ги покажува од поголема близина од онаа на која се наоѓаше „Њу Хорајзонс“, ја покажува пространата рамнина Спутњик, големопт басен од замрзнат азот, врвовите на планината Војаџер, длабокиѕе вдлабнатини на Пионир и недостапниот Тартарус Дорс.

Еднакво е убава и симулацијата на летот над Харон, од длабочина на кањонот Серенит и кратерот Дороти Гејл, преку темните поларни капки на Мордор Макуле и подрачјето Оз на север, па се до широката екваторијална рамнина Вулкан и врвот на планината Кларк.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail