Паузата од социјалните мрежи само седум дена може да му помогне на вашето здравје

social-media-17955781920-830x0-1.jpg

Новото истражување на британските научници открива дека седумдневниот прекин на користењето на социјалните мрежи кај испитаниците предизвикал значително подобрување на симптомите на анксиозност, депресија и општата ментална благосостојба.

Експертите велат дека е многу лесно да се падне во шемата на опсесивно следење на социјалните мрежи во потрага по лоши вести, особено кога алгоритмите на социјалните мрежи се обидуваат да ни дадат уште повеќе содржина слична на онаа што веќе ја гледаме.

Сепак, научниците од Универзитетот во Бату велат дека паузата од социјалните мрежи е добар начин да се ослободите од лошото расположение и да го зачувате менталното здравје.

Тие велат дека дури и седумдневна пауза од мрежи како Фејсбук, Твитер и Инстаграм може да ги намали симптомите и да направи да се чувствувате подобро.

Исто така, паузата од социјалните мрежи ќе ослободи неколку часа време што можете да го искористите за други активности. Всушност, некои учесници во новата студија велат дека добиваат по девет часа неделно, пренесува порталот Кликс.

Со цел да се испита влијанието на престанокот на користењето на социјалните мрежи врз менталното здравје, др. Џеф Ламберт и неговиот тим по случаен избор пронашле 154 дневни корисници на социјалните мрежи, на возраст од 18 до 72 години, во две групи. Од првата група било побарано да се воздржи од користење на социјалните мрежи седум дена, додека на втората група и било дозволено да продолжи нормално да ги користи мрежите.

Основните резултати биле добиени за депресија, анксиозност и благосостојба. Пред паузата луѓето изјавиле дека на социјалните мрежи поминуваат во просек околу осум часа неделно.

Во текот на студијата, научниците собрале статистички податоци за времето кое учесниците во истражувањето го поминале пред екранот за да потврдат дека навистина направиле пауза. Тие откриле дека оние кои биле на пауза имале просечно 21 минута време пред екранот во текот на целата недела, додека друга група ги користела мрежите околу седум часа.

По седум дена, луѓето кои направиле пауза забележале значително подобрување на симптомите на анксиозност и депресија во споредба со оние кои не направиле.

Тимот на Ламберт пишува дека во иднина би сакале да истражат дали прекините на социјалните мрежи можат да обезбедат трајни придобивки.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail