Пет изуми на жени кои го променија светот: Фрижидер, бришачи, колачиња, бојлер и шприц

Pet-izumi-na-zeni-koi-go-promenija-svetot-Frizider-brishachi-kolachinja-bojler-i-shpric.jpg

Пет изуми на жени кои го променија светот: Фрижидер, бришачи, колачиња, бојлер и шприц

Некои од најпрактичните предмети и уреди во секојдневието на човекот, се измислени од жена. Следат пет важни изуми за коишто многумина, можеби, и не знаеле дека се создадени од талентирани жени ширум светот…Florence Parpart, Sweeper Inventor 1901

  1. Електрични фрижидери

Овој неверојатен придонес во современото живеење го измисли Флоренс Парпарт во 1914 година. Таа, како што пишува порталот „Квизклаб“, била една од ретките жени во тоа време што поднела барање за патент во нејзино име. Но, фрижидерот не е единствениот пронајдок што го има на нејзиниот потпис. Флоренс е запаметена и како пронаоѓачка на возилото за миење улици.

  1. Бришачи на шофершајбна

Бришачите на шофершајбната се од суштинско значење за безбедноста на патот и тешко е да се замисли превозот без нив денес. Жената која стои зад овој изум е Мери Андерсон која го регистрираше патентот во 1903 година – во зората на автомобилската ера.

  1. Колачињата со чоколадни крупни трошки

History of the Chocolate Chip Cookie In 1930, Ruth Graves Wakefield invented the choco… | Homemade cookies, Chocolate chip cookies, Delicious cookies homemadeМожеби најомиленото колаче на светот, е измислено од Рут Грејвс Вејкфајлд. Готвачката цел живот добиваше набавки на чоколадо од корпорацијата „Нестле“, па на крајот и им го продаде својот рецепт ним.

  1. Електричен бојлер

Каков би бил светот денес без туш, бања и топла вода? И за ова, заслужна е жена. Се работи за Ајда Форбс која работела на тоа пред 1917 година, кога и му го претстави бојлерот на светот.

  1. Шприц
Tecnologías ESO

Шприцот којшто се вбризгува со една рака претставуваше вистинско олеснување за лекарите и посебно, за пациентите. Оперативноста на медицинските професионалци одеднаш им беше за една огромна степен поедноставна, а заслугите за тој медицинскиот напредок ѝ припаѓаат на Летиша Мамфорд Гир.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail