ra.jpeg

Доколку сте добиле нова работа, многу е важно во првите денови и месеци да им покажете на вашите колеги во што сте најдобри. Ова е всушност и значаен чекор за понатаму бидејќи колку порано вие ќе тргнете на напред, толку повеќе и вашата работна заедница ќе профитира

Според Business Insider, ова се нештата кои успешните луѓе ги прават кога започнуваат да работат на ново работно место.

1. Стануваат луѓе од непроценлива вредност за колегите

Три месеци е доволно време за да им покажете на соработниците колку многу можете и знаете.

2. Наоѓаат начин да ги решат проблемите во одделот

Кога ќе се покаже некој проблем, мора да постои некој кој ќе ја преземе главната одговорност и ќе предложи решенија.

3. Ја користат секоја прилика да се поврзат со соработниците

Без разлика дали се работи за социјалните мрежи или за активности во живо, многу е важно да се создаде врска на поврзаност со својот тим.

4. Успешно остварување на зададените цели

Ова е една од најважните работи кои можат да се постигнат во првите месеци од вашето ново работно место, односно да покажете дека сте разбрале кои цели компанијата бара да ги оствари.

5. Бараат нови начини како да се постигне повеќе

Во кариерата секогаш треба да се оди напред, па така, од исклучива важност за тоа е да се постави амбициозно кон нови достигнувања.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail